[صفحه اصلی ]      
انجمن علمی فرش ایران awt-yekta Iran Carpet Scientific Association
بخش‌هاي اصلي
صفحه اصلی::
درباره انجمن::
اخبار و رويدادها::
مقالات::
اطلاعات تخصصی::
خبرنامه::
دایره المعارف فرش::
ثبت نام::
انجمن های دانشجويی::
گالری تصاوير::
صفحه تخصصی کاربران::
برقراری ارتباط::
تسهيلات پايگاه::
::
پرداخت حق عضويت
AWT IMAGE
..
پرداخت حق داوری
AWT IMAGE
..
تازه های نشر
AWT IMAGE
..
خبرنامه انجمن
ارسال مطلب برای خبرنامه انجمن
..
عضويت در انجمن
عضويت در انجمن علمی فرش ايران
..
جستجو در پايگاه

جستجوی پیشرفته
..
دريافت اطلاعات پايگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرين مطالب
:: برنامه زمانبندی چهارمين همايش ملی دانشجويان و دانش آموختگان فرش دستباف ايران
:: اطلاعيه ارائه مقالات پذيرفته شده به صورت پوستر
:: نام نويسی برای حضور در چهارمين همايش ملی دانشجويان و دانش آموختگان فرش دستباف ايران
:: نشست کميته علمی چهارمين همايش ملی دانشجويان و دانش آموختگان فرش دستباف ايران برگزار شد
:: جلسه داوری بافت و مرمت چهارمين همايش ملی دانشجويان و دانش آموختگان فرش برگزار شد
:: داوری آثار رنگرزی چهارمين همايش ملی دانشجويان و دانش آموختگان فرش دستباف انجام شد
:: داوری بخش طراحی، رنگ و نقطه کامپيوتری و دستی چهارمين همايش ملی دانشجويان و دانش‌آموختگان فرش برگزار شد
:: سخنرانی استاد تورج ژوله و مهندس شيرين صور اسرافيل در کاشان
..
:: اخبار فرش : انتشار کتاب نقشه های قديمی فرش ايران ::
 | تاریخ ارسال: 11/10/1391 | 

انتشار کتاب نقشه های قديمی فرش ايران

 200 نقشه قديمی فرش ايرانی که سال‌هاست در گنجينه موزه ملی فرش ايران و شرکت سهامی فرش نگهداری می‌شود، قرار است برای اولين بار منتشر شود، اين نقشه‌های قديمی که سال‌هاست حتی توفيق نمايش را نيز نداشته شامل اثر هنرمندانی از دوره قاجار تا سه، چهار دهه گذشته است.
    
    به گزارش جام‌جم، خلاقيت طراحان و هنرمندان ايرانی در زمينه فرش زبانزد است و يکی از محصولاتی که دنيا آن را به نام ايران می‌شناسد، قطعا فرش است، اما اين دستبافت با ارزش سال‌هاست که رقيبانی پيدا کرده و کشورهای پاکستان، چين و هند با کپی از نقشه و طرح فرش‌های ايرانی و توليد با هزينه‌های کمتر در تلاشند تا سهم ايران را از بازارهای جهانی کاهش دهند.
        با اين وجود عده‌ای از کارشناسان براين باورند که طراحی و نقش‌نگاری فرش‌های اصيل ايرانی از چنان ظرافتی برخوردار است که هيچ وقت کشورهای رقيب نمی‌توانند با آن به رقابت بپردازند و اگر رقابتی وجود دارد در بخش توليد فرش‌های تجاری است، اما نکته‌ای که برخی ديگر از کارشناسان بر آن تاکيد دارند لزوم توجه به طرح و نقشه‌های قديمی و اصيل ايرانی است که بايد با بهسازی، بازسازی و روزآمدی آن دوباره استفاده شود.
        تورج ژوله، پژوهشگر فرش کشور که از دست‌اندرکاران اصلی تدوين و انتشار نقشه‌های قديمی فرش ايرانی است در اين رابطه به جام‌جم گفت: اين نقشه‌ها با معيار قديمی بودن آنها انتخاب شده است و هدف از انتشار آنها معرفی اسلوب کاری و شناساندن هنرمندانی است که گمنام بوده‌اند، ولی آثار بسيار بی‌نظيری را خلق کرده‌اند و آثار آنها تاکنون فرصت و اقبال نمايش را پيدا نکرده است و خوشبختانه حالا دنيا برای اولين بار با نقشه‌های فرش اصيل ايرانی آشنا می‌شود.
        وی با اشاره به اين‌که تفاهم‌نامه انتشار نقشه‌های قديمی فرش بين دو شرکت سهامی فرش و موزه ملی فرش قطعيت پيدا کرده است در پاسخ به اين پرسش که چه تعداد نقشه فرش به چاپ خواهد رسيد، گفت: تعداد نقشه‌های قديمی موجود در شرکت سهامی فرش زياد است، اما ما در اين مرحله با همکاری مدير و طراح نقشه فرش اين شرکت از ميان چند هزار نقشه فرش، 100 نقشه را انتخاب و از موزه ملی فرش نيز از بين حدود 230 نقشه فرشی که موجود است در اين مرحله 100 نقشه را انتخاب کرديم که در مجموع 200 نقشه فرش اصيل تبديل به کتاب می‌شود.
        ژوله افزود: اين کتاب صرفا محدود به چاپ نقشه‌های فرش نيست بلکه هنرمندان و طراحان آن را معرفی خواهيم کرد و تا جايی که امکان دارد تصوير آنها را نيز به نمايش خواهيم گذاشت. همچنين توضيحاتی در مورد تاريخ نقشه‌کشی فرش و رنگ‌آميزی آن خواهيم داد.
        به گفته وی، قدمت اين نقشه‌ها از دوره قاجار تا پايان دهه 40 شمسی است.
    
    کپی‌برداری از نقشه‌های فرش ايران
        ژوله در پاسخ به اين پرسش که آيا انتشار اين نقشه‌ها باعث کپی‌برداری توسط کشورهای رقيب نمی‌شود، گفت: احتمالش هست ولی اين کار جديدی نيست و کپی از نقشه‌های فرش ايران 500 سال است که انجام می‌شود تا آنجا که من اطلاع دارم و بازديد کردم در پاکستان گنجينه بسيار بزرگی از نقشه‌های فرش ايرانی موجود است و آنها از سال‌ها قبل کارشان را با برنامه شروع کردند و ما حتی زمان را از دست داديم.
        اين پژوهشگر با تاسف از اين‌که طراحان ما اهميت و ارزش نقشه‌های قديمی فرش را نمی‌دانند و از گنجينه‌های گذشته غافل هستند، گفت: طراحان ما شيوه احيا و بازسازی نقشه‌های قديمی را نمی‌دانند.
        به گفته ژوله؛ دنيا سال‌هاست که به نقشه‌های قديمی بازگشت کرده و روی آنها کار می‌کند و کشورهای رقيب عمدتا از نقشه‌های قديمی ما کپی‌های ناقص بر می‌دارند و به عنوان فرش اصيل در بازارهای جهانی عرضه می‌کنند.
    
    ثبت شش برند فرش در وايپو
        اين اتفاق يعنی کپی‌برداری از نقشه‌های اصيل ايرانی در حالی رخ می‌دهد که بسياری از فعالان و کارشناسان اين حوزه معتقدند متوليان فرش بايد ثبت مالکيت معنوی اين طرح‌ها را جدی بگيرند.
        محمد باقر عليخانی رييس مرکزملی فرش ايران در اين رابطه به جام‌جم گفت: ما روی ثبت برندهای ايرانی فرش در مرکز جهانی ثبت مالکيت معنوی و فکری (وايپو) از مجموعه‌های وابسته به سازمان ملل است، کار می‌کنيم تا رقبا را مهار کنيم و مانع تقليد آنها از برندهای اصيل ايرانی شويم.
        وی افزود: تاکنون شش برند را از پنج استان کشور برای ثبت به وايپو ارسال کرديم که در حال ثبت است و تا پايان سال نيز سعی داريم حدود هفت برند ديگر را به وايپو ارسال‌کنيم.
        رضا بهرامی از فرشبافان کشور نيز در اين‌باره به جام‌جم گفت: متوليان فرش کشور بايد از نقشه‌ها و طرح‌های فرش ايرانی و ثبت مالکيت معنوی و جغرافيايی آن حمايت بيشتری کنند.
        وی افزود: هم‌اکنون نقشه‌های متعدد و متنوعی در کشور وجود دارد. اما از آنها حراست و پاسداری لازم صورت نمی‌گيرد و در چنين فضايی کشورهای رقيب براحتی اين طرح‌ها و نقشه‌ها را کپی می‌کنند.
        اين فرشباف کشورمان باتاکيد بر لزوم توجه به نقشه‌های اصيل ايرانی گفت: در گذشته نقشه‌های فرش با خلاقيت و ذوق توسط طراحان کشيده می‌شد، اما الان بسياری از فرشبافان نقشه‌های فرش را به صورت چاپی و ماشينی تهيه می‌کنند که جنبه تجاری پيدا کرده است.
        بهرامی معتقد بود بايد در کنار گسترش بازار و طرح‌های تجاری در فکر دفاع از داشته‌های فرهنگی در حوزه فرش هم باشيم چرا که بسياری از اماکن، کاخ‌ها و موزه‌های معتبر جهانی با فرش اصيل ايرانی آراسته شده‌اند و بايد روند توليد چنين فرش‌های ماندگاری ادامه يابد.
    
سيما رادمنش -‌ گروه فرهنگ و هنر 

منبع: جام جم آنلاين

دفعات مشاهده: 1907 بار   |   دفعات چاپ: 423 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 104 بار   |   0 نظر

کد امنیتی را در کادر بنویسید >
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
انجمن علمی فرش ایران Iran Carpet Scientific Association
انجــــــــــــمن علمـــــــی فــــــــــرش ایـــــــــــــــران - تهران – خيابان کريم خان زند – ابتدای خيابان آبان شمالی- ساختمان دانشگاه علامه طباطبايی- طبقه دوم- اتاق ۲۱۸ - صندوق پستی: تهران- ۱139-14155- تلفکس: ۰۲۱۸۱۰۳۲۲۲۹
Static site map - Persian site map - English site map - Created in 0.065 seconds with 859 queries by AWT YEKTAWEB 2713